UA-75586922-2
Tootegrupid

Valgusallikate käitelmine

Kuidas käituda luminofoorlambi purunemise korral?

Kõik SC-Saveri luminofoorlambid (ehk säästulambid) sisaldavad 1,23 mg elavhõbedat, mis asub lambi valgustorude sees valge pulbri hulgas, seega kui puruneb ainult lambi dekoratiivne klaas, ei ole muretsemiseks põhjust. Elavhõbe on mürgine aine ning ta toime avaldub aine aurude sissehingamisel. Säästulambi purunemisel pole paanikaks põhjust, sest elavhõbeda kogus on selles liiga väike, et tõsiseid tagajärgi tekitada. Sellegipoolest tuleb laialivalgunud elavhõbe võimalikult kiiresti kokku korjata vastavalt järgmisele juhendile.

1. Laialivalgunud elavhõbeda kokkukorjamine.

Aine kokkukogumiseks on erinevaid viise, selleks võib kasutada kühvlit, kaaliumpermanganaadi lahuses („lilla vesi”) immutatud vatitupse vms. Kasutatud vatt või muu tööriist asetada kilekotti. Mitte visata prügikasti! Elavhõbe tuleb plastist, kummist, papist või muust materjalist kaabitsa abil kühvlile lükata. Harja kasutamine ei ole soovitatav, sest harja abil on raske elavhõbedat pühkida, harjaga kokku puutudes lagunevad osad väiksemaks. Koristamisel vältida elavhõbeda sattumist kehale ja riietele. Ärge kandke reostust ringi liikudes laiali! Pärast aine kokkukorjamist tuleb ruumi tuulutada värske õhuga. Elavhõbedaga saastunud rõivaid, vaipu ja mööblit tuleb õues tuulutada vähemalt 24 tundi. Elavhõbe ei reageeri veega.

2. Kokkukorjatud elavhõbe panna suletavasse anumasse.

Eelnevalt kokkukorjatud elavhõbe panna suletavasse anumasse. Anumasse kokku kogutud elavhõbeda aurustumise vältimiseks võib elavhõbedale peale valada vähemalt 5 cm paksuse veekihi ja seejärel anum sulgeda. Hoida kokkukogutud ainet temperatuuril alla +20 °C.

3. Elavhõbeda toimetamine ohutusse paika.

Ärge visake elavhõbedat prügikasti ega valage kraanikausist või WC-potist alla! Ohtlikud jäätmed tuleb võimalikult kiiresti üle anda kohaliku omavalitsuse ohtlike jäätmete kogumispunkti. Ohtlikke jäätmete kogumispunkti tuleb viia ka koristamisel kasutatud riistad jm. Ohtlike jäätmete kogumispunktid asuvad tavaliselt suuremate bensiinijaamade juures. Ohtlikke jäätmeid võetakse elanikelt vastu tasuta. Teabe saamiseks pöörduge elukohajärgsesse omavalitsusse. Anumasse suletuna võib säästupirni tükid toimetada ka elektriromu vastuvõtupunktidesse.

Elavhõbeda keemiliseks neutraliseerimiseks on kolm võimalust:

* kaaliumpermanganaadi KMnO4 lahusega („lilla vesi”, 0,1% lahus, nõrgalt happeline);
* raud(III)kloriidi FeCl3 lahusega (20% lahus);
* pulbrilise väävliga (raputada elavhõbedale).

Kuhu viia kasutatud luminofoorlambid ja LED lambid?

Uusi luminofoor- või LED- lampe müües on jaemüüjad kohustatud kliendilt ostetavas koguses tagasi võtma kasutatud luminofoor- või LED- lampe, kuid neid võetakse vastu ka spetsiaalsetes vastuvõtupunktides, milliste asukohad leiate alpoololevatelt linkidelt.

OÜ Satcom on liitunud MTÜ-ga EES Ringlus (www.eesringlus.ee), kellele oleme üle andund enda kohustused kasutatud valgusallikate kokkukogumiseks ja utiliseerimiseks. MTÜ EES-Ringlus korraldab seda koostöös Ekogaisma Eesti OÜ-ga.

http://www.eesringlus.ee/1719
http://www.ekogaisma.ee/public/